Obrazy martwa natura - szeroki wybór obrazów na płótnie na sprzedaż. W knickknacks.pl znajdą Państwo korzystne ceny i unikalne, ręcznie malowane obrazy.

Filtruj według

Wysokość

Wysokość

Szerokość

Szerokość

Orientacja

Orientacja

Martwa natura

Martwa natura - historia i definicja

Pochodzące ze średniowiecza i starożytnej sztuki grecko-rzymskiej malarstwo martwej natury pojawiło się jako odrębny gatunek i profesjonalna specjalizacja w malarstwie zachodnim pod koniec XVI wieku i od tego czasu pozostaje istotną częścią malarstwa. Jedną z zalet martwej formy jest to, że pozwala ona artyście na dużą swobodę eksperymentowania z układem elementów w kompozycji obrazu. Martwa natura, jako szczególny gatunek, rozpoczęła się od malarstwa niderlandzkiego z XVI i XVII wieku, a angielski termin still life pochodzi od holenderskiego słowa stilleven. Wczesne martwe obrazy, szczególnie przed 1700 rokiem, często zawierały religijną i alegoryczną symbolikę odnoszącą się do przedstawianych przedmiotów. Późniejsze martwe natury powstają przy użyciu różnych mediów i technologii, takich jak znalezione przedmioty, fotografia, grafika komputerowa, a także wideo i dźwięk.

Termin ten obejmuje malowanie martwych zwierząt, zwłaszcza zwierzyny łownej. Wizerunki żywych zwierząt są uważane za odrębny gatunek malarski, chociaż w praktyce często były malowane z martwych modeli. Ze względu na wykorzystanie roślin i zwierząt jako przedmiotu, kategoria martwej natury ma również cechy wspólne z ilustracjami zoologicznymi, a zwłaszcza botanicznymi. Jednak w przypadku sztuki wizualnej lub plastycznej praca nie ma na celu jedynie prawidłowego zilustrowania tematu.

Miejsce martwej natury w świecie sztuki

Martwa natura może być celebracją materialnych przyjemności, takich jak jedzenie i wino, lub często ostrzeżeniem o ulotności tych przyjemności i zwięzłości życia ludzkiego (memento mori).

W hierarchii gatunków dla sztuki ustalonej w XVII wieku przez Akademię Francuską martwa natura znalazła się na dole - piąta po malarstwie historycznym, portretowaniu, malarstwie gatunkowym (sceny życia codziennego) i pejzażu. Martwa natura i krajobraz były uważane za skromne, ponieważ nie dotyczyły istot ludzkich.

W sztuce współczesnej proste aranżacje martwej natury były często stosowane jako względnie neutralna podstawa formalnego eksperymentu, na przykład przez Paula Cézanne'a, malarzy kubistycznych, a później w XX wieku przez Patricka Caulfielda.

Martwa natura - obraz na sprzedaż w Knickknacks.pl

W naszej galerii online znajdą Państwo szeroki wybór obrazów z gatunku martwej natury. Posiadamy obrazy olejne na sprzedaż, akwarele, obrazy akryowe i wiele więcej. 

Martwa natura

Aktywne filtry