Portrety, Malarstwo portretowe od młodych polskich artystów. U nas znajdą Państwo potrety kobiece, męskie, olejne i nie tylko.

Portrety

Sztuka portretu

Portret jest bardzo starą formą sztuki sięgającą przynajmniej starożytnego Egiptu, gdzie rozkwitła około 5000 lat temu. Przed wynalezieniem fotografii portret malowany, rzeźbiony lub rysowany był jedynym sposobem na zapisanie wyglądu kogoś.

Ale portrety zawsze były czymś więcej niż tylko zapisem. Zostały użyte, aby pokazać moc, wagę, cnotę, piękno, bogactwo, smak, naukę lub inne cechy osoby siedzącej. Portrety prawie zawsze były pochlebne, a malarze, którzy odmówili pochlebstwa, tacy jak William Hogarth, często odrzucali swoje prace. Godnym uwagi wyjątkiem był Francisco Goya w jego pozornie szczerych portretach hiszpańskiej rodziny królewskiej.

Wśród wiodących współczesnych artystów malarstwo portretowe na zamówienie, czyli na zamówienie, stawało się coraz rzadsze. Zamiast tego artyści malowali swoich przyjaciół i kochanków w dowolny sposób. Na przykład większość zdjęć kobiet Picassa, jakkolwiek dziwnych, można zidentyfikować jako portrety jego kochanków. Jednocześnie fotografia stała się najważniejszym środkiem tradycyjnego portretu, oferując to, co wcześniej było drogim, luksusowym produktem dostępnym dla prawie wszystkich. Od lat 90. artyści wykorzystują również wideo do tworzenia żywych portretów. Ale malarstwo portretowe nadal kwitnie.

Autoportrety

Kiedy artysta tworzy portret siebie, nazywa się to autoportretem. Możliwe do zidentyfikowania przykłady stają się liczne w późnym średniowieczu. Ale jeśli definicja zostanie rozszerzona, pierwszą z nich był rzeźbiarz egipski faraon Echnaten Bak, który wyrzeźbił siebie i swoją żonę Taheri c. 1365 pne. Wydaje się jednak prawdopodobne, że autoportrety sięgają malowideł jaskiniowych, najwcześniejszej sztuki reprezentacyjnej, a literatura zawiera kilka klasycznych przykładów, które zostały utracone.

Portrety

Aktywne filtry